ABD Neden Kansas’tan Indiana’ya 1.271 Kilometrelik Bir Tel İnşa Ediyor?

Elektrik, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Ancak elektrik üretiminin ve dağıtımının arkasında yatan karmaşık sistemler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Bu projenin arkasındaki hikâye, enerji dünyasında yeni bir dönemin kapılarını aralıyor.

Bugün ABD’deki elektriğin çoğu, doğal gaz veya kömür santrallerinde üretiliyor.

Santraller, hemen her yerde inşa edilebilme avantajına sahip ancak çevreye verdikleri zararlar nedeniyle uzun vadede sürdürülebilir değiller.

Bunun yanında hidroelektrik barajlar gibi bazı santraller yalnızca su kaynakları üzerine inşa edilebilirken rüzgâr çiftlikleri de yalnızca rüzgârın bol olduğu bölgelerde kurulabiliyor.

Son yıllarda, ABD’de birçok rüzgâr çiftliği inşa edildi ve bunların çoğu Kansas gibi eyaletlerde yer alıyor. Ancak Kansas’ta yaşayan insan sayısı az ve elektrik ihtiyacı sınırlı. Bu elektriği daha yoğun nüfuslu bölgelere taşımak gerekiyor.

İşte bu noktada Grain Belt Express devreye giriyor.

ABD’nin enerji şebekesi, çoğunlukla kısa veya orta mesafeli alternatif akım hatlarından oluşuyor. Alternatif akım hatları, elektriği saniyede 60 kez yön değiştirerek taşır.

Bu sistem, elektrik akımını farklı cihazlara uyacak şekilde ayarlamayı kolaylaştırıyor. Ancak alternatif akım hatları 249 kilometreden uzun mesafelere elektrik taşıyamaz çünkü bu mesafede elektrik kaybı çok yüksek olur.

Elektriği uzun mesafelere taşımak için farklı bir teknoloji kullanmak gerekiyor. İşte buradaGrain Belt Express, elektrik süper otoyolu olarak bilinen yüksek voltaj doğru akım (HVDC) hatlarını kullanacak.

Hatlar, elektriği tek bir yönde ve çok yüksek voltajda taşır. Bu sayede elektrik, daha az ısı kaybıyla çok daha uzak mesafelere taşınabilir.

Peki neden bu kadar önemli?

Grain Belt Express, Kansas’taki bir dönüştürücü istasyondan aldığı rüzgâr enerjisini Missouri’deki bir diğer dönüştürücü istasyona taşıyacak ve buradan da Indiana sınırına ulaşacak.

Projenin maliyeti yaklaşık 7 milyar dolar ve yıllar sürecek inşaat, arkeolojik araştırmalar, arazi hakları müzakereleri gerektiriyor.

Proje, ABD’nin enerji altyapısında büyük bir adım olacak. Kansas gibi rüzgâr enerjisi açısından zengin ancak nüfus açısından düşük eyaletlerden elde edilen elektrik, daha yoğun nüfuslu bölgelere taşınarak enerji ihtiyacını karşılayacak.

Siz projeyi nasıl buldunuz?

Kaynak: Half as Interesting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x