Yeni yatırımlar için iştahı arttı

Sabancı Holding 2023 yılı genelinde kombine satışlarını yüzde 6 artışla 811.1 milyar TL seviyesine yükseltirken, holdingin konsolide net kârı ise 15.4 milyar TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Küresel ölçekte yaşanan finansal belirsizlikler, yüksek enflasyon ortamı ve jeopolitik gerginlikler, geçtiğimiz yıl boyunca dünya ekonomisinde görüş mesafesini sınırlandırmayı sürdürdü. Diğer yandan, 6 Şubat tarihinde, Türkiye ve hatta dünya tarihinde çok benzeri olmayan bir deprem felaketini yaşadık. Bu gelişmeler ışığında şunu bir kez daha gördük ki zorluklar ve belirsizlikler artık işlerimizin vazgeçilmez birer parçası” dedi.

Sabancı Topluluğu’nun bilanço kalitesini önceliklendiren; çevikliği, adaptasyonu ve esnekliği şirket kültürü haline getiren bir yaklaşımla hareket ettiğinin altını çizen Cenk Alper, şunları söyledi:

“Enflasyon muhasebesi ile, doğası gereği bilançolarında yüksek net parasal varlık pozisyonunda olan bankamız ve finansal hizmetler şirketlerimizde oluşan yüksek parasal kayıplardan dolayı net kâr anlamında aşağı yönlü finansal performans sergilemiştir. Ancak güçlü nakit akışımız ve sağlam banka dışı özkaynak kârlılığımız ile bir yandan holding nakit pozisyonumuzu yıllık bazda tarihin en yüksek seviyesine çıkarırken, bir yandan da kombine banka ve sigorta dışı Net borç/ FAVÖK oranını 0.8x seviyesinde tuttuk. Bu durum, bizlerin yeni büyük yatırımlar için de iştahını artırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x